Digiturk’ün satışı tamamlanıyor!

KÖŞE YAZISI – Oya Doğan / Gazete Vatan

3 Ağustos’ta satış tamamlanacak

Yaz dizilerinin başladığı, haliyle benim çift mesai yaparak her akşam sabaha kadar televizyon izlediğim bir dönemde Digitürk Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal’dan bir davet maili aldım. Euro 2016’nın yayıncı kuruluşu Digitürk’le ve gazeteci arkadaşlarımla birlikte Türkiye-İspanya maçı için Nice’e gittik. Şahane vakit geçirdik, Güney Fransa’yı gezdik ama maç günü hepimizde aynı heyecan vardı. Belki zordu ama imkânsız diye bir şey yoktu. En azından biz inanmıştık. Uzun zamandır statta maç izlememiştim. Formalarımızı giydik, inancımıza tutunduk ve maç başladı. İspanyollarla birlikte birbirimizi tebrik ederek izledik maçı. Gerçi bizi tebrik edecekleri bir hamlemiz olmadı ama yine de kibarlardı. Biz gol atıp sevinçle ayrılmayı planlarken, ne yazık ki üç gol yiyerek ayrıldık Nice stadından… Kafamızda onlarca soru, Arda’nın yuhlanması, seyircinin tahammülsüzlüğüyle… Ne diyelim, canımız sağ olsun!
“Futbol zarar ettiriyor”
Aynı gün Digitürk ekibi bir basın toplantısı düzenledi. 1999’dan beri dijital platform olarak yayın hayatına devam eden ve bugün 3.5 milyon abonesi olan Digitürk, Katar merkezli BeIN Media Group’a satıldı. Ümit Önal, tüm yasal prosedürün 3 Ağustos’a kadar tamamlanacağını söyledi. Böylece Türkiye’ye en yüksek yabancı sermaye girişi yapılmış olacak. Digitürk demek galiba pek çoğumuz için sorun demek. Kutulardan paketlere, ücretlerin değişmesinden yeni futbol ihalesine her şeyi sorduk. Ümit Önal sorularımızı yanıtladı: “İzleyicinin değişen izleme alışkanlıkları var. Bugün kendi ölçümlememize baktığımızda ilk sırayı yerli içerik, yani dramalar alıyor. Ancak üçüncü sırada Dilediğin Yerde uygulaması var. Önümüzdeki dönemde kârlılıktan müşteri memnuniyetine daha çok önem veren, eksiklikleriyle yüzleşen bir platform olacağız. ‘Sen de Digitürk var mı?’ diye bir kampanyaya başladık. Bu kampanyayla paketlerde sadeleşmeye gideceğiz ve taahhütlerimizde daha şeffaf olacağız. Spor kasları çok gelişmiş bir platformuz, orta vadede diğer kaslarımızı da geliştireceğiz. Ortak prodüksiyonlu projelere girebiliriz.”
Yeni diziler geliyor
 1.Lig yayın ihalesi 30 Kasım’a kadar belli olacak. BeIN Grup, spor konusunda uzman bir grup. Bu dönem Digitürk ne yapacak diye sorduk. Önal, “En istekli yayıncı kuruluşlardan biri olacağız. Ancak son yıllarda futbola olan ilgi azaldı. Bu yıl statlarda 8 bin kişiye oynadı takımlar… Sadece futbol işi zarar ettiriyor. Oysa futbol endüstrisi gelişmiş ülkeler var. Futbola yatırım yapılması gerekiyor. O nedenle RTÜK reklam yönetmenliğinde değişiklikler yapılması gerekli” cevabını verdi. Digitürk’ün diğer hamlelerine gelince; Türkmax’ta daha ünlü isimler göreceğiz. İz TV’nin içeriği yükselecek, bölüm sayıları artacak ve 4K belgeseller izleyeceğiz. Yeni eğlence kanalları açılacak. Maraton’da Şansal Büyüka’nın yanına kimlerin katılacağına bakılıyor. Game of Thrones’un hakları Digitürk’te. HBO’yla yapılan anlaşmayla yeni diziler geliyor. 165 Ar-Ge mühendisiyle Tübitak’la ortak projeler geliştiriyor Digitürk. 3 yıl daha Eurolig’i yayınlayacaklar.
BeINGroup, Miramax’ı da aldı. Dolayısıyla film havuzunda Miramax’ın tüm filmlerini Moviemax kanallarında izleyeceğiz. Belki de Digitürk, sinema ve dizi işlerine de girer orta vadede… 1. Lig ihalesinden sonra her şey daha net ortaya çıkacaktır.